Atrakcje

Międzyzdroje są malowniczą miejscowością nadmorską położoną na Wyspie Wolin. Panoramę miasta najlepiej widać ze wzniesień nad dworcem PKP (Wzgórze Kozierowskiego). Najpiękniejsza zabudowa wczasowa znajduje się wzdłuż promenady. W środkowej części promenady powstał w 1991 roku nowoczesny hotel Amber Baltic. Część nadmorska miasta najlepiej jest widoczna z tarasu domu wczasowego tuż pod Kawczą Górą.

 

Molo w Międzyzdrojach

Pierwsze molo w Międzyzdrojach zostało wybudowane w 1885 roku. Zostało rozbudowane do ponad 300m w 1906r, a następnie w 1914r wysadzone przez saperów ze Świnoujścia w obawie przed desantem wojsk rosyjskich. Po odbudowie w 1920r. molo miało już tylko 200m, a z powodu późniejszych uszkodzeń, zostało rozebrane w 1989r. Obecne molo zaczęło nabierać swój kształt od 1996r, kiedy oddano do użytku jego pierwszą część (120m). Drugą część, przedłużającą molo do 395m, oddano do użytku pod koniec 2004r. Te dodatkowe 275m dobudował na swój koszt niemiecki armator (Adler-Shiffe), który w zamian został administratorem mola na 40 lat.
Od roku 2005 molo posiada status przystani morskiej, a od września 2006 działało na nim również przejście graniczne odprawiające osoby udające się rejsami pasażerskimi do Niemiec (po wejściu do strefy Shengen przestało funkcjonować).

 

Promenada Gwiazd

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach, to jedyne miejsce, w którym możecie porównać swoją dłoń, z dłońmi gwiazd filmowych. Wszystko zaczęło się od Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd, którego inicjatorem był Waldemara Dąbrowski. Pierwszy festiwal odbył się w 1996 roku i przyciągnął sporą rzeszę fanów kinematografii.
Od tej pory najbardziej zasłużeni polscy aktorzy odciskają swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Cała aleja przypomina nam dobrze znane miejsca jak Holywoodzki Bulwar, na którym amerykańskie gwiazdy kina odciskają stopy oraz Sławną Aleję Gwiazd w Cannes. W Międzyzdrojach macie niepowtarzalną okazję zobaczyć odcisk dłoni Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Sthura.

 

Muzeum figur woskowych

Muzeum figur woskowych Gabinet Gwiazd znajduje się na ulicy Bohaterów Warszawy 20. Idąc od mola wzdłuż promenady dotrzecie wkońcu do Domu Kultury, to właśnie w nim znajduje się Muzeum Figur Woskowych. Ekspozycja stale się powiększa, obecnie jest około 30 figur. Jeżeli macie ochotę zrobić sobię ciekawą fotkę z ulubionym aktorem, aktorką czy postacią z kreskówki macie ku temu okazję w Międzyzdrojach.
Ważna informacja jeżeli chcecie robić sobie fotki ze znanymi postaciami musicie zrobić dopłatę do biletu (niestety), a przecież każdy idzie po to żeby robic sobie fotki.

 

Wycieczki statkiem

Ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu jest krótki rejs wycieczkowy statkiem Viking. Na pokładzie czeka na Was dobrze zaopatrzony bar. Rejs, to nie tylko piękne widoki i jedzenie, to również specjalny program rozrywkowy zaplanowany przez organizatorów . Na pokładzie czeka na was wszystko co jest potrzebne do miłego spędzenia czasu czyli muzyka, jedzenie i picie. dodatkowo animatorzy przygrywają na gitarach i organizują konkursy. Zabawa naprawdę świetna. Dodatkowo na zyczenie organizowane są rejsy czarterowe.

 

Przystań Marina Wicko

Położona jest nad Zalewem Szczecińskim w akwenie jeziora Wicko Małe, w miejscowości Zalesie 2 kilometry od Międzyzdrojów (na Wyspie Wolin). Obok przystani znajduje się Muzeum Poligonu V-3. Do dyspozycji żeglarzy i turystów jest bar zaopatrzony w napoje, lody, słodycze, pamiątki oraz mapy i publikacje dotyczące Międzyzdrojów oraz Wolińskiego Parku Narodowego. Kantyna w bunkrze oferuje dania małej gastronomii. Turyści mogą pobiesiadować przy ognisku lub grillu. Do dyspozycji jest również wędzarnia gdzie można uwędzić rybę złowioną lub zakupioną w pobliskiej bazie rybackiej. Atrakcją dla dzieci są specjalne łódeczki które pływają w wydzielonym basenie pod opieką ratownika.

 

 

 

Woliński Park Narodowy


Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku. Na jego obszarze i w bliskim jego sąsiedztwie, znajduje się wiele atrakcji, nie tylko przyrodniczych, ale także historycznych. Znajdziemy tu pozostałości grodzisk i ślady osadnictwa. Przez Park biegnie sieć szlaków i ścieżek, których łączna długość to około 50 kilometrów.
Park chroni walory przyrodnicze i krajobrazowe wyspy Wolin, takie jak: wybrzeże klifowe, lasy bukowe, deltę Świny. Od 1996 roku do terenu chronionego Parku należą także wyspy w delcie Świny, wody Zalewu Szczecińskiego – co stanowi obszar obejmujący 1 milę morską wód przybrzeżnych. Od 1996 roku Woliński Park Narodowy jest pierwszym morskim parkiem w Polsce.
Na jego terenie znajdują się ekosystemy leśne, wodne i lądowe nieleśne, w tym ścisłej ochronie podlega ponad 4,5 %, tj. około 500 hektarów terenu. Żyje w nim 230 gatunków ptaków, m. in. bielik, myszołów, sowy, tracze. Wśród zwierząt można spotkać tu borsuka, gronostaja, kunę, morświna, jelenia, piżmaka, żubra. Piękna i bogata roślinność porastająca te tereny, to w dużej części gatunki chronione, jak mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski. Rosną tu również piękne storczyki.

Ciekawsze obiekty na terenie Parku:

Zagroda Pokazowa Żubrów
W części udostępnionej turystycznie (wstęp płatny) wzdłuż ogrodzenia znajdują się widokowe pomosty i tablice poglądowe o poszczególnych gatunkach. W wyodrębnionej zagrodzie żyją sarny i dziki, są to zwierzęta chore lub osierocone. Kiedy odzyskają siły witalne, wypuszczane są na wolność. W specjalnych wolierach przebywają ptaki drapieżne: bieliki i puchacze – między innymi bielik Jurand, który wylągł się ślepy i ma pozostać w zagrodzie na zawsze.

Jezioro Turkusowe
Nazwa jeziora pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia.
W miejscu dzisiejszego Jeziora Turkusowego jeszcze w czasach niemieckich znajdowało się wyrobisko kopalni kredy, pracującej na potrzeby dużej cementowni Quistorpa w pobliskim Lubinie. Po zakończeniu II wojny światowej, Rosjanie dokonali demontażu znajdujących się tu urządzeń i wyrobisko zaczęło napełniać się stopniowo wodą, lecz w 1948 r. władze polskie postanowiły wznowić eksploatację złoża: wypompowano wodę, sprowadzono niezbędne maszyny i urządzenia. Kopalnia funkcjonowała do 1954 r., kiedy to ze względu na wyczerpywanie się złoża i rosnące trudności z pozyskiwaniem kredy (wyrobisko stawało się coraz głębsze) zakończono jego eksploatację. Od tego momentu wyrobisko zaczęło stopniowo wypełniać się wodami podskórnymi i opadowymi. Ok. 1960 r. poziom wody przestał się już podnosić – zrównując się z wysokością lustra wody w Zalewie Szczecińskim.

Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki posiada podobno najbogatszą w Polsce muzealną kolekcję batalionów (130 samców w szacie godowej). Nowoczesny pawilon otwarty w 1995, z 5 salami o powierzchni całkowitej 900 m², prezentuje dioramami bogactwo przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. W bardzo atrakcyjny sposób zobrazowane są typowe dla Parku krajobrazy: wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, nadmorskie klify (zimą i latem) oraz żubry. Można poznać siedliska kilkudziesięciu gatunków ptaków wodnych, takich jak kormorany, gągoły, łabędzie, zimorodki, perkozy oraz drapieżnych, wśród których największe wrażenie wywiera diorama gniazda bielika z pisklętami. Innymi interesującymi rzadkimi okazami, zalatującymi tu z dalekiej północy są lodówki, tracze, nury, alki. Z ssaków zaprezentowano foki szare, a okazy żubrów są z własnej hodowli. Najistotniejsze ekosystemy uzupełnia wystawa geologiczna ze specjalnym wyeksponowaniem bursztynu bałtyckiego.
Obiekt w całości przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Bunkier V3 w Zalesiu
Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Dziś celem ekspozycji zlokalizowanej na byłym, tajnym poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach – Zalesiu, jest ukazanie ciekawostek militarnych, które miały zmienić tok wojny. Ekspozycja jest niezwykła, gdyż jest umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V-3. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. Obok mini – muzeum znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana jest oferta i ciekawostki przyrodnicze Parku.

Grodzisko Lubin
Położone na najwyższym punkcie nad Zalewem Szczecińskim grodzisko to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. W centralnym miejscu wzgórza o charakterystycznym kształcie dawnych umocnień znajdują się ruiny fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła. W sezonie wakacyjnym trwają tu prace archeologiczne (wykopaliska). Na tablicach przedstawiony jest rys historyczny grodziska i opis prowadzonych badań archeologicznych oraz ekspozycja fragmentów wczesnośredniowiecznej ceramiki. Na grodzisku istnieje również możliwość wybicia pamiątkowej monety – arabskiej dirhamy. Ponad sto takich monet z 951 r. zawierał odkryty na grodzisku w Lubinie skarb. Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, rozpościera się widok na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech jego wysp, tor wodny Szczecin-Świnoujście oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Na tarasach zamocowane są lunety widokowe.

punkty widokowe: Gosań (najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża o wysokości 93,4 m n.p.m.) oraz Kawcza